Açık Beyin Çocuk Kampı

AçıkBeyin Çocuk Kampımızda Neler Var?

BİR BEYİN MASALI

Dijital dünyada sözlü iletişim gittikçe güncelliğini yitirse de beynimizin on binlerce yıllık ayarları bize bambaşka bir hikaye anlatıyor. Çocuklarımıza öyküler, masallar, hikayeler gibi sözlü iletişim unsurlarının beynimizde nasıl değerlendirildiğini öğreterek, dijital devrimin bize kazandırdıkları yanında kaybettirdiklerini de anlamalarını sağlamamız gerek. Bir Beyin Masalı atölyemiz bunun için: Çocuklarımız bir yandan beyinlerini keşfetmenin keyfini yaşarken, aynı zamanda anlatı, masal, hikaye, okuma ve hayal kurmanın ne kadar önemli araçlar olduğunu bir kez daha deneyimleyecekler.

MÜZİSYEN BEYNİM

Müzik sadece müzisyenlerin işi mi? Elbette hayır! Müzik, ancak insan dediğimiz türün ilgilenebildiği, üretebildiği ve anlayabildiği gizemli bir iletişim yöntemidir. Bu atölyemizde çocuklarımız Dr Sinan Canan, Dr. Kaan Yılancıoğlu ve onların gitarları eşliğinde keyifli bir müzik okuma yolculuğuna çıkacak, duyguları ve notalar arasındaki ilişkileri enstümanlar ve şarkılarla deneyimleyecekler. Yedi tane notadan neler üretebileceğimize, minörlerden majörlere, müziğin aslında bizim hakkımızda bize neler anlattığına kadar her konuda keyifli bir deneyim yaşayacağız.

KENDİMİ KEŞFEDİYORUM

Sadece bilmek yetmez, yapmak da lazım. Bedenimizi uygun tekniklerle kullanarak beynimizi nasıl programlayabileceğimizi deneyimleyeceğimiz bu çalışmalarda, çocuklar için tasarlanmış yoga pozlarıyla, eğlence, hayal gücü, kendine güven, sosyalleşme konularında ilginç açılımlar sağlayan bir deneyim yaşayacağız. Amacımız, beden aracılığıyla beden-zihin uyumunu dengelemek ve çocuklarımızın bu becerilerin ne işe yaradığını fark etmeleri olacak. O sınırsız hayal güçlerini doğru kullanmayı, doğru nefes almayı, sinir sistemini dengelemeyi ve fiziksel esnekliği korumayı hep birlikte öğrenecek ve eve götürülecek nice beceriler ve dostluklar kazanacağız.

KENDİMİ DİNLİYORUM

Bilinçli farkındalık (mindfulness), dikkatimizi yargısızca şimdiki ana getirmekle ortaya çıkan özel bir bilinç halidir. Dikkat geliştirme, stres ve duygu yönetimine sağladığı katkıları artık bilimsel olarak kanıtlanmış egzersizlerle çocuklarımız bu dijital dünyanın hayhuyu içinde kendilerini nasıl dinleyebileceklerini ve geçip giden anları nasıl birer farkındalık fırsatına dönüştürebileceklerini öğrenecekler. Amacımız çocuklarımızı, dikkatlerini toplayabilme, öz denetim sağlama, zihinlerini sakinleştirme, duygusal iniş çıkışlarını yönetebilme ve kaygılarını azaltmanın gayet kolay ve eğlenceli yollarıyla tanıştırmak olacak.

FİT BEYİN

Elbette ki “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”. Egzersiz yapmak sadece kaslarımız için değil, beynimiz için de vazgeçilmezdir. Her gün aynı şeyleri tekrarlayan beyinlerin bir süre sonra doğuştan gelen bir çok yeteneği kullanamayacak kadar zayıfladığını biliyoruz. İşte bu derde çare olarak geliştirdiğimiz “Fit Beyin” egzersizleri ile hem bedenimizdeki kasları çalıştırarak formda kalmayı, hem de beynimizin gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu atölye tamamen bununla ilgili. Şaşırtıcı ve eğlenceli egzersizler, son derece basit spor gereçleri ve bedenlerimizi kullanarak, hep birlikte, dikkatimizi, beden farkındalığımızı ve zihin-beden uyumumuzu daha üst seviyelere taşımanın yollarını araştırıyoruz.

AQUA GYM

Suyu sevmeyen var mı? Havuz saatleri kampların favori zamanlarıdır. Kampımızda havuz sadece vakit geçirme aracı değil. Suda gerçekleştirmek için özel olarak tasarladığımız egzersiz ve şaşırtıcı oyunlar, havuz saatlerimizi de hem beden hem de beyinlerimiz için geliştirici bir fırsata dönüştürecek. Yaşamın temeli olan su, bizim için aynı zamanda eğitici ve öğretici bir deneyimin de kaynağı haline geliyor. Kampımızın tartışmasız en favori saatleri, Aqua Gym saatleri olacak.

AKIL VE ZEKA OYUNLARI

Çocukların esas işidir oyun. En güzel oyun, kurallarını, ödülü ve süresini çocukların kendilerinin belirlediği oyunlardır. Zira sıkıcı ve yapılandırılmış oyunlar ancak pek az sayıda çocuğa hitap edebilir. Akıl ve zeka oyunları atölyemizi, çocuklarımızın bilişsel gelişimini temel alan eğlenceli oyunlarla hoşca vakit geçirmek üzere tasarladık. Diğer tüm atölyelerimizde olduğu gibi, içimizdeki doğal çocuğun imkanlarını serbest bırakacak tasarımlarla, hem eğlenecek hem de beyin devrelerimiz arasında yeni bağlantılar oluşturmanın keyifli yollarını deneyimleyeceğiz.

BİZ BİR TAKIMIZ!

Bir elin nesi var? Hayatımızdaki en önemli başarıları uygun ve uyumlu takımlarla elde ederiz. Çocuklarımızı da özellikle gittikçe bireyselleşen dünyamızda diğer akranlarıyla ortak hareket edebilme becerileri açısından donatmamız gerekiyor. Kampımıza özel olarak tasarlanan takım çalışması atölyemizde, doğru iletişim kurma, iletişimi geliştirme, hedef belirleme ve hedefe ulaşma, yaratıcılık, çözüm odaklılık gibi temel temaları öne çıkaran bir tasarımla, birlik olmanın güzelliğini hep birlikte deneyimleyeceğiz.

GENÇ DENİZCİLER

Denizcilik çoğu insanın hayalini süsleyen bir maceradır. İnsanlık maceramızda öyle önemli bir yere sahip ki, denizcilerin yüzlerce yıldır geliştirdiği kültür ve teknoloji bugün hala öğrencisi olan herkesi büyülemeye devam ediyor. Kampımızın Genç Denizciler atölyesinde deniz kültürüne ait şaşırtıcı bilgilerle birlikte, o ünlü denizcilik bağ ve düşümlerini de öğreneceğimiz alan çalışmalarımız olacak. Bu çalışmalar aynı zamanda el ve motor becerilerinin gelişimi, odaklanma, görsel algı gibi bilişsel özellikler için de çok uygun geliştirici fırsatlar olarak karşımıza çıkıyor.

METEOR AVCISI

Etrafımızdaki toz-toprak diye basıp geçtiğimiz her şeyin önemli bir kısmının “uzaylı” olduğunu biliyor musunuz? Kozmik parçacıkların atmosferimize çarpıp yeryüzüne dağılması neticesinde etrafımız, adına “mikro-meteorit” dediğimiz mikroskobik göktaşları ile dolu. Zira her yıl toplamda yaklaşık 30,000 ton ağırlığında kozmik mikro-meteorit, bu yolla Dünya yüzeyine düşüyor. Fakat bunları çok küçük olduklarından pek göremiyoruz. Öte yandan görmenin çok baist yöntemleri de var. Bu atölyemizde gayet basit malzemeler ile yaşadığımız ortamda nasıl mikro meteorit elde edebileceğimizi göreceğiz. Mikro-meteoritlerin dünyamızdan çok daha yaşlı olduklarını ve uzayın derinliklerinden bize nasıl ulaştıklarını da bilince, meteor avcılığının heyecanı bambaşka oluyor.

SEN HİÇ DNA GÖRDÜNMÜ?

Hayatımızın kodunun yazılı olduğu DNA molekülleri, her hücremizin içinde bulunan ama çoğu insanın ömrü boyunca bir kez bile görmediği en temel bileşenimizdir. Bu atölyemizde, gelişmiş laboratuvar imkanlarını kullanmaya gerek kalmadan DNA moleküllerinin canlı dokulardan nasıl ayrıldığını, DNA’nın nasıl göründüğünü ve bilimsel araştırmaların temel mantığını çocuklarımıza eğlenceli ve hayret uyandırıcı bir şekilde anlatacak aktivitelerimiz olacak. Yaşamın temellerine ineceğimiz bu çalışmada, genç bilim insanı adaylarının gözleri hayretten fal taşı gibi açılacak.

HAYDİ SABUN YAPALIM

Her gün kullandığımız nice eşyanın aslında nasıl yapıldığını çoğumuz pek bilmeyiz. İşin ilginci çoğu zaman bunları merak edecek vakti de bulamayız. Temizliğimizin temeli olan sabun için de aynı şey genelde geçerli. Günlük hayatta vazgeçemediğimiz nice teknolojiden birisi olan sabun, aslında teknik olarak oldukça kolay ve anlaşılır bir icattır. Çocuklarımız için kampımızda hazırlayacağımız sabun laboratuarında “sabunlaşma tepkimesi”ni gözlemleyecek ve kendi sabunumuzu kendimiz yapacağız.

YARATICI DRAMA

Bireyin kendini tanıması ve doğru ifade edebilmesi, çevresiyle verimli iletişim kurabilmesi ve farkındalık kazanması kişileri başarıya götüren en temel basamaktır. Yaratıcı Drama ile çocuklarımıza, bu başarı yolculuğunda “biz olarak” birlikte ilerlemeyi, drama tekniklerini ve oyun yöntemlerini üzerinden keyifli bir deneyimle göstermeyi hedefliyoruz.

KAMP TV

AçıkBeyin Çocuk Kampı yetişkinlere ve misafirlerimizin velilerine kapalı olacak. Evet biz oldukça ilginç bir deneyim yaşayacağız ama kampa dahil olamayanları da bu deneyimden haberdar etmek gerek. Bu nedenle AçıKBeyin Kamp TV kamp boyunca yayında olacak. AçıkBeyin Youtube kanalımızdan yayınlanacak günlük haber ve görüntülerle kampımıza katılamayan veliler ve meraklılar, kampımızda olan bitenlerin haber formatında izleyebilecekler. Biz sadece altyapıyı sağlayacağız ve tüm mühabirlerimiz, kameramanlarımız ve spikerlerimiz istekli kamp katılımcısı misafirlerimiz arasından seçilecek. Sürpriz içeriklerle youtube.com/acikbeyin adresinde sizlerle olacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Yanımızda Ne Getirmeliyiz?
Çocuklarımız güvende olacak mı?
Kampta cep telefonu, tablet vb. kullanılıyor mu?
Tıbbi bir sorun olduğunda ne yapılacak?
Kampta görevli gözetmenler neye göre seçilmektedir?
Kamp gözetmenleriniz nasıl bir eğitim aldılar?
Kampta görevli gözetmenler hakkında nereden bilgi alabilirim?
Kampın yemek içeriğine nasıl ulaşabiliriz?
Çocuklarımızla ne zamanlar görüşebiliyoruz?
Çocuğum yüzme bilmiyorsa ne olacak?
Kız ve erkek öğrencilerin konaklamaları nasıl olacak?
Yanımızda Ne Getirmeliyiz?

Önerimiz:

  • Plaj havlusu
  • Mayo-şort
  • Yüzücü gözlüğü
  • Terlik
  • Yazlık rahat kıyafetler
  • Yedek kıyafet/çamaşır
  • Şapka
  • (varsa) ilaçları
  • Güneş kremi-losyonu
Çocuklarımız güvende olacak mı?

Kampımızda gerek sağlık gerek güvenlik açısından tüm tedbirler alınmış durumdadır. Tüm uygulamalar öncelikle çozuklarımızın güvenliği açısından dikkatle planlamakta uygulama aşamasında ise en az üç gözlemci eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Şile Doğa Club, deneyimli işletme ekibiyle birlikte bu tip kamplar için en üst düzeyde güvenlik sağlamaktadır. Kamp alanı ve konaklama alanları canlı kameralarla 7/24 takip edilmektedir.

Kampta cep telefonu, tablet vb. kullanılıyor mu?

Kampımız boyunca çocuklarımızın cep telefonu yahut tablet kullanmaması gerekiyor. Bu nedenle girişte tüm telefonlar ve elektronik cihazların ya kamp görevlilerine teslim edilmesi veya aileler tarafından alınmasını rica ediyoruz. Kampımız, çocuklarımızın kendileri ile baş başa geçireceği bir zaman dilimi olması gerektiğinden bu konuda göstereceğiniz duyarlılığa şimdiden teşekkür ediyoruz.

Tıbbi bir sorun olduğunda ne yapılacak?

Kampımızda sürekli olarak bir acil sağlık ekibimiz ve hazır bir sevk aracımız mevcuttur. Her türlü acil tıbbi müdahale ve olası tüm tıbbi gereksinimleri karşılayacak alt yapımız hazırdır. Temel ilk yardım malzemeleri de kamp içerisinde mevcuttur.

Kampta görevli gözetmenler neye göre seçilmektedir?

Gözetmenlerimizin tamamı son sınıf psikoloji öğrencileri arasından seçilmiştir. Çocuklarla ilgili daha önce çalışma deneyimi olanlar öncelikli olarak tercih edilmiştir.

Kamp gözetmenleriniz nasıl bir eğitim aldılar?

Psikoloji son sınıf öğrencileri olan gözetmenlerimiz, kamp öncesi kampın genel kuralları ve feslefesi ile ilgili temel bir eğitimden geçtiler. Bunun yanında çocuklarımızı gözlemleme ve onların güçlü yanlarını görebilmelerini kolaylaştıracak anket ve gözlem formları ile de kampın amacına uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlama açısından donatıldılar. Gözetmenlerimiz tüm kamp süresi boyunca, geceleri dahil olmak üzere, çocuklarımızla birlikte zaman geçirecekler.

Kampta görevli gözetmenler hakkında nereden bilgi alabilirim?

Kamp gözetmenlerimizin ayrıntılı bilgileri, telefon numaraları ve özgeçmişleri ailelerimizle paylaşılacaktır. Kamp gözetmenlerimizle kampımız sonrasında da iletişimde kalabileceksiniz.

Kampın yemek içeriğine nasıl ulaşabiliriz?

Kampımızdaki yemek menüsünü sitemizden öğrenebilirsiniz. Beslenme ile ilgili özel durumlar için (alerji, gluten alerjisi, çölyak vb) tarafınızdan bilgi verildiği takdirde özel menüler de hazırlanabilmektedir.

Çocuklarımızla ne zamanlar görüşebiliyoruz?

Kamp boyunca her akşam 20-21 saatleri arasında çocuklarımız aileleri ile telefon görüşmesi yapabilecekler. Ayrıca kamp boyunca günde iki kez yayın yapacak kamp TV’miz aracılığıyla kampta olan bitenlere dair tüm haberleri de alabilecekler.

Çocuğum yüzme bilmiyorsa ne olacak?

Havuz aktivitesi saatlerinde yüzme bilmeyen çocuklarımız için uygun çocuk havuzu ve isteyen misafirlerimiz için temel yüzme derslerimiz de olacak. Aqua Gym saatlerinde tüm öğrencilerimiz ile rehberler eşliğinde aktiviteler yapacağız.

Kız ve erkek öğrencilerin konaklamaları nasıl olacak?

Konaklama alanlarımız müstakil ve ayrı odalı villalar şeklindedir. Kız ve erkek katılımcılarımız ayrı odalarda aynı cinsiyetteki oda arkadaşları ile konaklayacaklardır. Her bir villada en az bir gözetmen bütün gece çocuklarımızla birlikte konaklayacak.

Menü