Blog

Ergen Çocuk İle Yaz Tatili

Ergen Çocuk İle Yaz Tatili

Yaz tatili kapıda. Ergen çocuğu olan aileler ise yaz tatili hakkında sıkıntılı. Yaz tatili, 3 ay gibi uzun bir süre olunca aileler “Ne yapacak bu çocuk bütün yaz?” diye düşünüyor. Üç ay gerçekten de çok uzun bir zaman. Yazlık evi olup orada vakit geçiren ailelerin dahi ergen çocuklarının bu uzun zaman zarfında orada sıkılması çok normal. Peki, bu uzun yaz tatilini verimli geçirmek konusunda neler yapılabilir?

 • Tatile çocuğunuzun odasını temizleyerek başlayın. Geçmiş ders yılına ait notları ve kitapları bulun. Bunların bir sonraki sene için lazım olanları uygun yerler bularak kaldırın. Bir başkasının kullanabileceği fakat artık sizin ihtiyacınız olmayanlara nerelere bağışlayabileceğinize bakın. Eğitim konusunda çalışan dernekler olabildiği gibi, mahallenizin muhtarı bile bunları topluyor olabilir. Buradaki kilit nokta ise iş bölümüdür. Çocuğunuzun neler yapacağını beraber netleştirin, bunları çocuğunuzun yapmasına izin verin ve neler yapıldığını kontrol edin.
 • Yapılan araştırmalar sorumluluk alan çocukların psikososyal gelişiminde belirgin farklar olduğunu göstermiştir. Yaz tatili boyunca evdeki bazı sorumlulukları düzenli olarak çocuğunuza verin. Örneğin, her gün kahvaltıyı ya da akşam yemeğini hazırlamak, belirli günler market alışverişini üstlenmek seçeneklerden bazıları olabilir. Hangi sorumluluğu alabileceğine çocuğunuz ile beraber karar verin. Bu sorumluluk onun yapmaktan nefret ettiği bir şey olmaması gerektiği gibi, kapasitesinin çok da altında kalmamalıdır. Ne zorlanmaktan dolayı ayak direyeceği ne de yapıp yapmadığını fark etmeyeceği düzeyde olmamalı, bu ikisinin arasında olmalıdır.
 • Çocuklarınız haftanın bazı günleri yemek pişirmekte yardımcı olabilirler. Bu onların yedikleri yemekteki süreçleri takdir etmesine vesile olacağı gibi, ileride belki de yalnız yaşayacakları yıllar için iyi bir hazırlık olabilir.
 • Ergenler sınır koyulmadığı takdirde geç saatlere kadar oturup, çok geç saatte kalkarak biyolojik saatlerini bozmaya meyilli olabilirler. En geç kaçta yatılacağı hakkında sınırları netleştirin. Ergen çocuğunuzun yaz tatili içerisinde düzenli spor yaptığına emin olmak da biyolojik saatin düzenlenmesine yardımcı olduğu kadar, tembelliği engellemeye de yardımcı olacaktır.
 • Kısa süreli de olsa ergen çocuğunuza bir staj bulmaya çalışın. Burada işin mahiyeti değil, bir disiplin içine girmesi, iş hayatını tanıması ve anne-babasının gün içinde yaşadığı koşulları fark etmesi önemlidir.
 • Çocuğunuzun yeni bir beceri edinmesi sağlayın. Bu bir enstrüman çalmak, daha önce denemediği bir spor dalını denemek, yemek pişirmeyi öğrenmek ve bunun gibi günlük hayatta kullanılan ya da sadece hobi olarak yapabileceği herhangi bir şey olabilir. Yeni beceriler öğrenmenin beyin üzerindeki olumlu etkileri araştırmalar tarafından da çokça gösterilmiştir.
 • Ergen çocuğunuzun gönüllü bir iş yapmasını sağlayın. Bu hem kendinden daha dezavantajlı grupları görmesini sağlayacak hem de kendisine bir şeyin parçası olduğu duygusunu kazandıracaktır.
 • Ergen çocuğunuzu hayata dahil edebilmek için sosyal medya ve televizyon başında geçirilen zamana kısıtlama getirin. Bunu yaparken ortak bir kontrat oluşturun. Onun geçirmeyi düşündüğü saatleri ile sizin izin verdiğiniz arasında bir anlaşmaya gidin. Bu hem çatışma çözme becerilerinizi artıracak hem de çocuğunuzun kendi dahil olarak verdiği bir karar olacağı için, karara mutabık kalma şansını artıracaktır.
 • Görüşmediğiniz aile bireyleri ile program yapın. Bu vesile ile çocuğunuz ailesini tanımış olur.
 • Dünya klasiklerinden birini çocuğunuz ile eş zamanlı okuyun ve fikir alışverişinde bulunun. Bu hem zaman zaman ortak konu bulmakta zorlandığınız ergen çocuğunuzla ile ortak bir şeyden zevk almanızı sağlayacak dolayısıyla bir şey paylaşmanıza yardımcı olacak, hem de ona belki de çok seveceği bir dünyanın kapılarını aralayacaktır.
 • Daha önce görmediğiniz tarihi eserleri ziyaret edin. Bunlar şehir içinde veya dışında olabilir.
 • Çocuğunuz ile alkol ve madde kullanımı ve cinsellik ile ilgili konuşun. Yaz tatili ergenlerin anne babalarından ve okul sisteminden daha uzak vakit geçirdikleri bir zaman dilimi olduğu için bu iki mevzudaki denemelere de çok açıktır. Buradaki sınırları ve neden bu sınırlarının aşılmaması gerektiğini bir kriz söz konusu olmadan evvel netleştirin.
Menü