NEUROFİLİK

Neurofilik, 7’den 70’e herkesle sinirbilimi tanıştırmayı ve beynin gizemli dünyasını anlaşılır hale getirmeyi amaçlayan gönüllü bir topluluktur. 19 kasım 2017 tarihinde çalışmalarına aktif olarak başlayan ekibimizdeki arkadaşlarımızla sinirbilim hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı, kendimizi geliştirmeyi ve bilgilerimizi insanlara aktarmayı amaçladık, bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile bilimsel bir platform haline geldik.

Neurofilik ekip üyelerimiz Psikoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyomühendislik, Bilgisayar Mühendisliği ve Tıp fakültesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Üyelerimiz Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ağırlıklı olmakla birlikte, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Haliç Üniversitesi öğrencilerini bünyesinde bulundurmaktadır. Tüm ekip üyelerimiz sinirbilime ilgi duyan, bu projeye gönülden ve gelecekte bu yönde ilerlemek isteyen bireylerdir. Projemize Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi profesörlerinden Sinan Cananın desteği ile faaliyetlerine başlamış ve yine kendisinin kurucusu olduğu AçıkBeyin bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Neurofilik’te sinirbilim ile ilgili popüler bilim yazılarına, podcastlere, güncel haberlere ve ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz. Sadece yetişkinler değil, geleceğimizin mimarı olan çocuklar da sitemizde hazırladığımız hikayeler ve oyunlar sayesinde sinirbilimle tanışabilir, Sahnedeki Beyin atölyemize katılarak, eğlenirken beynin esrarengiz dünyasını keşfe çıkabilirler.

En büyük arzumuz mümkün olduğunca fazla kişinin bilime ilgisini çekmek ve küçük büyük herkesin hayatına ufak da olsa bir dokunuş yapmaktır.

SAHNEDEKİ BEYİN

Sahnedeki Beyin, çocuklara insan beynini anlatmak ve farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanmış bir interaktif sinirbilim atölyesidir. Etkinlik içeriği “Eğlenerek Öğrenme” felsefesine dayanarak ekibimiz tarafından geliştirilen oyunlardan ve kısa konu anlatımlarından oluşmaktadır. Başta gösteri tadında başlayan etkinliklerimizi kısa zamanda geliştirerek 3.5-4 saatlik bir atölye çalışması haline getirdik. Beynin derinliklerine inerek, temel parçalarını ve işlevlerini interaktif bir şekilde, öğrenmeyi keyifli hale getirerek ele almaktayız.

Bugüne kadar Sahnedeki Beyin atölyeleri kapsamında, 13 Mayıs 2017 tarihinde ilk gösterimizi gerçekleştirmekle birlikte 200’ü aşkın minik dostumuzla buluşma fırsatı yakaladık.

SAHNEDEKİ BEYİN ATÖLYE ÇALIŞMASI AKIŞ ÖZETİ

Tanışma ve Giriş: Kendimizi tanıtıp küçük arkadaşlarımızı tanıdıktan sonra neurofilik ekibi ve sahnedeki beyin atölyesi hakkında bilgi veriyoruz. Beyin hakkında basit sorular sorarak etkinliğimize başlıyoruz.

Hayalindeki Beyin: Beynin yapısı ve şekli hakkında konuşmaya başlamadan önce onlardan hayallerindeki beyni dağıttığımız oyun hamurlarından yapmalarını istiyoruz. Bu oyundaki amacımız, onlara beyin hakkında somut bilgiler vermeden önce yaratıcı düşünmelerini sağlamaktır.

Beynin Temel Bölümleri: Slayt eşliğinde dört temel beyin bölümü olan beyin kabuğu, beyincik, korpus kollasum ve beyin sapı ile temel bilgileri öğreterek devam ediyoruz. Konu anlatımları sırasında küçük oyunlar oynayarak ve sorular sorarak ve örneklemeler ile bilgileri akılda kalıcı hale getirmeye çalışıyoruz.

Beyin Diseksiyonu: Dört farklı gruba ayrılıyoruz. Öncelikle küçük ‘isim hatırlama’ oyunu oynayarak gruptaki çocukların birbirlerini tanımalarını ve kaynaşmalarını sağlıyoruz. Anatomi benzerliğini göz önünde bulundurarak dana beyni diseksiyonu ile sohbet havasında öğrendiklerini ettiği sorularla beraber beynin yapısı hakkında temel şeyler konuşulmuş oluyor. Beynin yağlı yapısı, insan beyninin yaklaşık ağırlığı, elektrik ve beyin ilişkisi gibi dikkatlerini çekecek ve onları düşündürecek soru yönlendirmeleri ile devam ediyoruz.

Beyin Lobları: Frontal, paryetal, oksipital ve temporal loblar, beyindeki konumları ve temel işlevleri ile birlikte anlatılıyor. Ayrıca frontal lobun, insanlarda daha çok geliştiğini ve bizi diğer canlılardan ayıran en büyük farklardan biri olduğu da bu bölümde anlatılan ve vurgulanan noktalardan bazıları.

Beyin Cerrahı: Kurgusu ve yapımı sadece sahnedeki beyin ekibine ait olan, içerik olarak bir olay örgüsü üzerinden beynin zarar gören farklı bölgelerinde ne gibi aksaklıklar meydana geldiğini küçük arkadaşlarımıza el göz koordinasyonu ile birlikte aktaran bir oyundur.

Lobun Nerede?  Ekibimizin hazırlamış olduğu şapkaların minik dostlarımız tarafından parmak boyalarıyla boyanarak lobların nerede olduğunu akılda kalıcı şekilde öğrenmelerini amaçladığımız oldukça keyifli bir bölümdür.

Hipokampüs, Talamus, Amigdala: Beyni temel olarak ele alırken bahsetmeden geçilmemesi gereken beyin bölgeleri,Hipokampüs, Talamus ve Amigdala’nın nerede yer aldığından ve işlevlerinden bahsettik. Bu bölümde amacımız, genç arkadaşlarımıza bu bölgelerle ilgili oldukça temel ve önemli bulduğumuz noktaları kafa karışıklığına sebebiyet vermeden örnekler üzerinden öğretebilmektir.

Biyolojik Saat, Omurilik:  Bu bölümde, uyku, uyanıklık ve omurilik arasındaki bağlantıdan bahsederek, bu konuyla ilgili merak uyandırmak ve atölye sonrası araştırma yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

Beyin Monopolisi: Sahnedeki beyin ekibi tarafından özenle hazırlanmış, genç arkadaşlarımıza verdiğimiz her bilgiyi kullanacakları, bilgilerini ufakta olsa tatlı bir rekabet ortamında karşılaştıracakları, öğrenilen bilgileri pekiştirmeyi ve kullanmayı amaçlayan bir masa oyunudur.

Bilgi Yarışması:  Son olarak atölye başından sonuna kadar aktarılan her bilginin, tekrar edilen bilgilerin uzun dönem hafızaya atılması olayını örnek alarak gerçekleştirdiğimiz bir bölümdür. Genç arkadaşlarımıza edindikleri bilgileri sınamalarını sağlayıp tekrar amaçlı gerçekleştirilen bir yarışmadır.

Kapanış: Oyunlarımız oynandıktan sonra çocuklarla birlikte hatıra fotoğrafları çekilerek bunları sosyal hesabımızda yayınlıyor ve velilerimizle paylaşıyoruz.

Neurofilik ekibi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve etkinliklerimizden haberdar olmak için bize info@acikbeyin.com ve 0 216 3564969 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Menü